Jak wygląda pobranie szpiku kostnego?
6

A A A

Jeśli rozważasz zarejestrowanie się w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej, sprawdź, na czym polega zabieg pobrania szpiku, któremu być może zostaniesz poddany.

Jeśli wypełnisz formularz rejestracyjny CRNDWiKP i przejdziesz pomyślnie wszystkie badania, twoje dane i wyniki trafią do bazy rejestru. W każdym momencie może okazać się, że jesteś odpowiednim dawcą szpiku dla chorego na białaczkę.

Dostałeś telefon z DKMS. Co dalej?

Jeśli zostałeś wstępnie zakwalifikowany jako dawca, muszą zostać przeprowadzone dodatkowe badania potwierdzające zgodność z biorcą. Gdy okaże się, że chory jest rzeczywiście twoim „genetycznym bliźniakiem”, będziesz musiał wygospodarować trochę czasu wolnego. Dwa tygodnie przed zabiegiem będziesz musiał oddać krew do tzw. autotransfuzji. Zostanie ona zamrożona po to, by w przetoczyć ją bezpośrednio po pobraniu szpiku.

Pobieranie komórek macierzystych z krwi obwodowej trwa maksymalnie cztery godziny, a procedura może być powtórzona następnego dnia. W ok. 20 proc. przypadków pobiera się szpik kostny z talerza kości biodrowej – taki zabieg trwa jedynie godzinę, ale odbywa się pod narkozą, dlatego konieczny jest dwudniowy pobyt w szpitalu. W razie potrzeby Fundacja DKMS pomaga załatwić wszelkie kwestie związane z twoim pracodawcą, pokryje również koszty dojazdu i badań.

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej

Ten zabieg przeprowadza się w 80 proc. przypadków. Nie wymaga podania znieczulenia ogólnego ani spędzenia nocy w szpitalu. Przed pobraniem krwi dawca musi przez kilka dni przyjmować zastrzyki z lekiem, który zwiększa liczbę komórek krwiotwórczych. Zabieg przeprowadza się, gdy ich liczba jest wystarczająca. Krew jest pobierana z żyły łokciowej, następnie poza organizmem izoluje się z niej komórki krwiotwórcze. Krew pozbawiona tych komórek jest wprowadzana z powrotem do organizmu przez drugą żyłę.

Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej

Jak wspominaliśmy wcześniej, ten zabieg wymaga znieczulenia ogólnego i dwudniowego pobytu w szpitalu. Przed pobraniem wykonuje się badania wykluczające przeciwwskazania do podania narkozy. Po zabiegu można odczuwać ból w miejscu pobrania szpiku, ale jest on minimalizowany przez środki przeciwbólowe. Wszelki dyskomfort znika po ok. tygodniu. Dawcą można zostać trzy razy w życiu, drugi raz najwcześniej rok po pierwszym zabiegu.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*