Czy białaczka oznacza wyrok?
shutterstock_17586673

A A A

Białaczka nie bez powodu budzi w nas grozę, a dla wielu chorych jawi się jako wyrok śmierci. Nie musi jednak tak być!

Dlaczego białaczka jest tak niebezpieczna?

Białaczka jest bardzo groźną chorobą nowotworową, która wywołuje wiele bolesnych i ciężkich objawów, a jej rozwój jest często nieprzewidywalny. Dlaczego? Powoduje ona bowiem zmiany w leukocytach, czyli białych krwinkach, które są odpowiedzialne za odporność naszego organizmu. Gdy ich liczba się zmniejsza albo ich funkcje zostaną zaburzone, chory staje się podatny na infekcje i, wraz z rozwojem białaczki, jest coraz bardziej podatny na powikłania zagrażające często jego życiu.

Pamiętajmy jednak, że białaczka nie musi oznaczać wyroku. Wiele zależy od tego, kiedy choroba zostanie wykryta, od jej rodzaju, a także od naszej psychiki i zaangażowania w walkę ze schorzeniem.

Ostra białaczka limfoblastyczna

W przypadku tego rodzaju białaczki praktycznie wszystko zależy od momentu wykrycia choroby. Nieleczona może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku tygodni! Zapadają na nią głównie osoby młode i dzieci. Rokowania są najgorsze dla osób powyżej 35. roku życia i tych, u których stwierdzono występowanie chromosomu Filadelfia. Niestety, u chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną dochodzi czasem do nawrotu.

Zobacz wypowiedź osoby, która pokonała białaczkę:

Julia wygrała walkę z białaczka

Przewlekła białaczka limfocytowa

Przebieg tej białaczki jest łagodny, choroba może rozwijać się kilka lat przed wystąpieniem pierwszych objawów. Jeśli jednak rozwija się agresywnie, może doprowadzić do śmierci w ciągu dwóch lat. Dotyka głównie osoby starsze, powyżej 55. roku życia. Bardzo istotna jest precyzyjna ocena rokowania i dobór odpowiedniej terapii.

Przewlekła białaczka szpikowa

W przypadku tej białaczki niezwykle istotne jest wczesne rozpoznanie choroby. Niestety, udaje się to jedynie u 50 proc. chorych ze względu na utajony przebieg schorzenia w początkowym stadium. Średni czas przeżycia wynosi 5-6 lat. Transplantacja komórek hematopoetycznych jest jedyną potwierdzoną metodą dającą szansę na wieloletnie przeżycie lub wyleczenie.

Ostra białaczka szpikowa

To najczęściej występujący rodzaj białaczki u dorosłych. Wraz z wiekiem chorego rokowania są coraz gorsze. Największe szanse na przeżycie mają osoby poddane przeszczepowi szpiku kostnego (powyżej 60 proc. pacjentów), sama chemioterapia skutkuje u zaledwie 15 proc. chorych.

Jakie czynniki wpływają na lepsze rokowanie?

Największe szanse na wyleczenie mają osoby młode, z małą liczbą białych krwinek oraz takie, u których nie występują żadne niekorzystne genetyczne molekularne zaburzenia.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Czy białaczka oznacza wyrok? karolina

    Mam problem z krwia ciagle leje ni sie z nosa mam zawroty głowy czy to jakas choroba

    Odpowiedz